Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Jak vybrat boty na kolo

Cyklistické boty neboli tretry rozdělujeme na několik typů dle druhu použití a dále pak jsou-li s nášlapným systémem nebo bez. Většina bot má dnes systém pro uchycení pedálu s tím, že u turistické obuvi bývá na botě záslepka a můžete je použít buď uchycené nebo nikoliv. V případě použití nášlapného systému je potřeba dát pozor na kompatibilitu mezi vybranými botami a pedály.
  
Cyklistickou obuv můžeme rozdělit do tří hlavních kategorií:
- tretry na silniční kola, 
- MTB tretry na horská kola 
- cykloturistické tretry

Silniční tretry

Tento typ cyklistických bot má hladkou podrážku a je určen pouze pro jízdu na kole.  U těchto treter je kladen důraz na co největší přenos síly. Toho je docíleno kombinací co nejnižší hmotnosti a velmi tuhé podrážky. Tato obuv bývá maximálně prodyšná z důvodu lepší odvětrání při vysokém výkonu, často má prodyšnou i podrážku. Jejich povrch není tak odolný proti kontaktu s létajícími kameny a nečistotou, jako je tomu u MTB treter.  

  

MTB tretry – do terénu na horská kola

Boty jsou vhodné pro jízdu v terénu. Vyznačují se dobrým přenosem síly mezi botou a kolem. Mají hrubou podrážku a pro lepší zdolávání překážek je možné některé typy těchto treter osadit na špičce kolíky. V těchto botách můžete v terénu chodit. Tretry jsou oproti cykloturistické obuvi lehčí, mají tvrdší podrážku a lépe obepínají nohu. Některé boty mají ještě navíc přezku, která pak dotáhne botu ještě lépe k noze. MTB tretry nejsou pohodlné na celodenní ježdění, ale na vyjížďky terénem jsou ideální volbou. 

 

Cykloturistické boty

Cykloturistické tretry jsou boty, které pohodlně využijete na výlety na kole spojené s pěší turistikou. Tyto boty jsou vhodné pro rekreační cyklisty, jsou pohodlné i při celodenním nošení. Obuv je širší a má měkčí, zpravidla vibramovou podrážku. Zámky jsou zapuštěny hlouběji do podrážky, takže se v botě dá bez problémů chodit, bota nijak necvaká. Boty se velmi podobají turistické obuvi.

 

Jakou velikost tretry zvolit?

Při výběru vhodné velikosti je potřeba myslet na to, žel musí byt noha v botě pevně fixována. Musíte si proto vybrat jak vhodnou velikost, tak i tvar boty. Bota se nesmí vyzouvat, ale na druhou stranu by v botě mělo být cca 0,5-1cm místa, protože noha v botě při delším pobytu většinou otéká a pak by bota tlačila. Zpravidla platí, že velikost o půl čísla větší než máte „normální“ boty je dobrá volba.

Systémy zapínání treter

Pro dobrou fixaci nohy v botě je důležitý také systém zapínání. Nejlepší tretry jsou vybaveny utahováním boty pomocí velmi odolného ocelového lanka, které je ovládáno plastovým kroužkem. Velmi dobrý systém zapínání je také plastový pásek s přezkou, který bývá kombinován se suchými zipy. Cykoloturistické tretry pak mají pouze suché zipy nebo tkaničky.